2009 Open Show

2009 Open Show

Sunday 15 November 2009

Venue : Cricket Connexion Ryton-on-Dunsmore

Judges

Dogs: Miss Candice Dyson

Bitches: Mrs Yvonne Byrne

Members Stakes: Mrs Rosemary Steiner

Referee: Mr Bob Otto

DOGS Miss CANDICE DYSONBITCHES Mrs YVONNE BYRNE
CLASS 1: SPECIAL VETERAN DOG (3) 1st Grierson's Jaydania Sun Burnt JW ShCM 2nd Gray's Ch Calomar Total Stardom ShCM 3rd Ingram's Dainmajik Vita Merlini CLASS 16: SPECIAL VETERAN BITCH (3) 1st Ingram's Ch Allours Miss Chief Of Dainmajik 2nd Lord's Murrayvhayle Mamba At Hecklehaze 3rd Middleton's Dornoir Special News
CLASS 2: MINOR PUPPY DOG (6) 1st Chappell's Selmalda Geno 2nd Andrea's Helmlake The Apostle 3rd Mackenzie's Carsan Tabbris CLASS 17: MINOR PUPPY BITCH (6) 1st Price & Peppers Leamap Black Velvet With Sarawen 2nd Chappell & Cottam's Selmalda Glory Days 3rd Thurlby's Selmalda Dream Baby Dream At Justinian Res Smith's Jaydania Liz Taylor VHC Mackenzie's Carsan Paschar
CLASS 3: PUPPY DOG (4) 1st McGuinness' Dinahtron Gentleman CLASS 18: PUPPY BITCH (4) 1st Price's Leamap Blue Nun 2nd Hempstead's Majosun Jenny Wren 3rd Cropley's Yaresville Frankie
CLASS 4: JUNIOR DOG (6) 1st Chappell's Selmalda I Am Rock 2nd Simpson's Renescent Monsieur Alfonse 3rd Schaanning Ling's Galomax Owjado CLASS 19: JUNIOR BITCH (11) 1st Chappell's Selmalda Rock Ola Baby 2nd Battersby & William's Internos Belle Starr 3rd Simpson's Renescent Mimi Labonq Res Woodfine's Jildadanes Future Dream VHC McNeill's Renescent Carte Blanche CLASS 19: JUNIOR BITCH (11) 1st Chappell's Selmalda Rock Ola Baby 2nd Battersby & William's Internos Belle Starr 3rd Simpson's Renescent Mimi Labonq Res Woodfine's Jildadanes Future Dream VHC McNeill's Renescent Carte Blanche
CLASS 5: SPECIAL YEARLING DOG (3) 1st McGuinness's DinahtronTigerland 2nd Adams' Vanmore Prince Regency For DanexCLASS 20: SPECIAL YEARLING BITCH (3) 1st Hogarth's Sunlind Summer Lovin' 2nd Wood & Joel Beizjan Binoche JW
CLASS 6: NOVICE DOG (1) 1st McGuinness & McDonnell's Dinahtron Scott Of Antartic At Trijondane CLASS 21: NOVICE BITCH (4) 1st Park's Rayjen Go For Gin
CLASS 7: POST GRADUATE DOG (6) 1st Battersby & Williams' Internos Arizona 2nd Bishton & Marriott's Jaydania Johnny Cash 3rd Lowe's Falkeira Spirit Of Fire Res Pepper's Sarawen We Will Rock You VHC Ellis & Duncalf's Dainwood Storm Cadet CLASS 22: POST GRADUATE BITCH (7) 1st Merwick's Saalan Storm Power 2nd Ritchens' Dainwood Storm Lily To Branella 3rd Summers & Lefeuvre Tokmak Take A Chance Res Kingsley's Dainoak In Vino Veritas JW
CLASS 8: LIMIT DOG (6) 1st Seddon's Tenaya Apache Bold Warrior JW 2nd Woodfine's Jildadadanes Blue Lad 3rd Summers' Toscade Touch Of Class For Giorgios Res Collett's Foaldown American Xpress CLASS 23: LIMIT BITCH (3) 1st Middleton's Dornoir Rumour Has It
CLASS 9: OPEN DOG (4) 1st Toohey's Jaydania Sun Tan CLASS 24: OPEN BITCH (3) 1st Seddon's Tenaya Apache Brave Star 2nd Lord & Lewis' Axeford Mystify For Hecklehaze 3rd Middleton's Dornoir Special News
CLASS 10: SPECIAL OPEN FAWN DOG (5) 1st Middleton's Dornoir Tostig 2nd Summers' Toscade Touch Of Class For Giorgios 3rd McGuinness' Dinahtron I Am Legend Res Cox's Dornoir Charles CLASS 25: SPECIAL OPEN FAWN BITCH (3) 1st Merwick's Saalan Storm Power 2nd Smith's Garsak Angel Eyes ShCM 3rd Middleton's Dornoir Rumour Has It
CLASS 11: SPECIAL OPEN BRINDLE DOG (3) 1st Harrison`s Emaneaz Pure Star Atraction 2nd McGuinness' Dinahtron Tigerland 3rd Ellis & Duncalf's Dainwood Storm Cadet CLASS 26: SPECIAL OPEN BRINDLE BITCH (2) 1st Lord's Murrayvhayle Mamba At Hecklehaze
CLASS 12: SPECIAL OPEN BLACK DOG (3) 1st Battersby & William's Ch Internos Challenger JW ShCM 2nd Price & Pepper's Sarawen Dom Perignon With LeamapCLASS 27 : SPECIAL OPEN BLACK BITCH (5) 1st Price & Peppers Leamap Black Velvet With Sarawen 2nd Battersby & William's Internos Belle Starr 3rd Park's Rayjen Go For Gin Res Middleton's Dornoir Eira
CLASS 13: SPECIAL OPEN BLUE DOG (5) 1st McGuinness' Dinahtron Gentleman 2nd Woodfine's Jildadadanes Blue Lad 3rd Collett's Foaldown American Xpress Res Simpson's Renescent Monsieur Alfonse VHC Battersby's Internos The Heavyweight CLASS 28: SPECIAL OPEN BLUE BITCH (6) 1st Smith's Rayjen Silver Fame 2nd Middleton's Dornoir Fiall 3rd Price's Leamap Blue Nun Res Simpson's Renescent Mimi Labonq VHC Woodfine's Jildadanes Future Dream
CLASS 14: SPECIAL OPEN HARLEQUIN DOG (3) 1st Battersby & William's Internos Arizona 2nd Ellis & Khanna's Ravendane Terminator 3rd Adams' Holidanes Pret A Porter At Danex CLASS 29: SPECIAL OPEN HARLEQUIN BITCH (4) 1st Ingram's Ch Allours Miss Chief Of Dainmajik 2nd Pearson's Cenninpedr Inspired By Ravendane 3rd Kingsley's Dainoak In Vino Veritas JW
CLASS 15: SPECIAL OPEN MANTLE DOG (2) 1st Andrea's Helmlake The Apostle CLASS 30: SPECIAL OPEN MANTLE BITCH (0) No Entries
BEST DOG. Chappell's Selmalda I Am Rock RES. BEST DOG. Battersby & William's Internos Arizona BEST PUPPY DOG. McGuinness' Dinahtron Gentleman BEST BITCH. Seddon's Tenaya Apache Brave Star RES. BEST BITCH Merwick's Saalan Storm Power BEST PUPPY BITCH. Price & Peppers Leamap Black Velvet With Sarawen

BEST IN SHOW

Seddon’s Tenaya Apache Brave Star

RESERVE BEST IN SHOW

Chappell’s Selmalda I Am Rock

BEST OPPOSITE SEX

Chappell’s Selmalda I Am Rock

BEST PUPPY IN SHOW

McGuinness’ Dinahtron Gentleman

BEST VETERAN IN SHOW

Ingram’s Ch Allours Miss Chief Of Dainmajik

 

The Freda Lewis Memorial Members Stakes

Mrs Rosemary Steiner

 

DogsBitches
CLASS 31: PUPPY DOG STAKES (5) 1st Chappell's Selmalda Geno CLASS 32: PUPPY BITCH STAKES (6) 1st Chappell & Cottam's Selmalda Glory Days 2nd Price & Peppers Leamap Black Velvet With Sarawen 3rd Smith's Jaydania Liz Taylor Res Thurlby's Selmalda Dream Baby Dream At Justinian
CLASS 33: JUNIOR DOG STAKES (4) 1st Chappell's Selmalda I Am Rock 2nd Simpson's Renescent Monsieur Alfonse CLASS 34: JUNIOR BITCH STAKES (8) 1st Chappell's Selmalda Rock Ola Baby 2nd Battersby & William's Internos Belle Starr 3rd McNeill's Renescent Carte Blanche
CLASS 35: POST GRADUATE DOG STAKES (4) 1st Battersby & Williams' Internos Arizona 2nd Lowe's Falkeira Spirit Of Fire 3rd McGuinness's DinahtronTigerland Res Battersby's Internos The Heavyweight CLASS 36: POST GRADUATE BITCH STAKES (6) 1st Ritchens' Dainwood Storm Lily To Branella 2nd Kingsley's Dainoak In Vino Veritas JW 3rd Merwick's Saalan Storm Power
CLASS 37: OPEN DOG STAKES (5) 1st Middleton's Dornoir Tostig 2nd Gray's Ch Calomar Total Stardom ShCM 3rd Collett's Foaldown American Xpress CLASS 38: OPEN BITCH STAKES (6) 1st Wood & Joel Beizjan Binoche JW 2nd Middleton's Dornoir Eira
CLASS 39: SPECIAL BREEDERS OPEN DOG STAKES (3) 1st Middleton's Dornoir Tostig 2nd Seddon's Tenaya Apache Bold Warrior JW 3rd Battersby & William's Ch Internos Challenger JW ShCM CLASS 40: SPECIAL BREEDERS OPEN BITCH STAKES (4) 1st Hogarth's Sunlind Summer Lovin' 2nd Seddon's Tenaya Apache Brave Star 3rd Middleton's Dornoir Fiall

 

BEST IN STAKES

Wood & Joel Beizjan Binoche JW

RESERVE BEST IN STAKES

Chappell’s Selmalda Rock Ola Baby

BEST PUPPY IN STAKES

Chappell’s Selmalda Geno

 49 total views,  1 views today