2012 Championship Show

2012 Championship Show

Sunday 05th August 2011

Venue: The Holiday Inn, Crick, Rugby, Northants, NN6 7XR

Judges

Bitches: Mrs Judy THURLBY (Justinian)

Dogs: Mr Rory LOWE (Congistador)

Referee: Mr Eric Bailey

Dog Critique

Bitch Critique

BIS Critique

Special Award

BITCHES

Mrs Judy THURLBY

DOGS

Mr Rory LOWE (NZ)

CLASS 1: SPECIAL VETERAN BITCH (3)

1st Sarawen Lanson Black Label

2nd Renescent I Dream A Dream

3rd Cenninpedr Inspired By Ravendane

CLASS 17: SPECIAL VETERAN DOG (3)

1st Tushmania Phantom

2nd Soupury Shaken Not Stirred

3rd Holidanes Pret A Porter At Danex

CLASS 2: MINOR PUPPY BITCH (6)

1st Danelyne Shes Got The Look For Tantallon (AI) (Imp AUS)

2nd Heroine De La Legende Des Nymphes Bleues ( Imp Fra)

3rd Zefathers Double Secret

Res Fassano Flower Bomb

VHC Georgieone Angel Delight Of Tenaya

CLASS 18: MINOR PUPPY DOG (4)

1st Garsak Sir Noal Of Jaydania

2nd Rayjen Refuse To Bend

3rd Lord Black

Res Dainoak Amor Aeternaliter

CLASS 3: PUPPY BITCH (10) – Absent (1)

1st Vanmore I’ve Arrived At Kazzabbie

2nd Highesteem Love Affair With Dorneywood (Imp Nor)

3rd Zefathers Double Secret

Res Tokmak Helga Hufflepuff

VHC Chancemajor Rumor At Noteablu

CLASS 19: PUPPY DOG (8)

1st Vanmore Never Say Never To Kazabbie

2nd Vanmore Building Bridges

3rd Onabonn O’Shea

Res Vanmore Raphael

VHC Jacqukir Forget Me Not

CLASS 4: JUNIOR BITCH (10) – Absent (3)

1st Axeford Celebration

2nd Castleon Royal Trekk

3rd Samdice Written In The Stars

Res Lindeefay Cover Girl

VHC Doirnoir Qadesh

CLASS 20: JUNIOR DOG (13) – Absent (2)

1st Madjax The Lothario

2nd Samdice Get Ready

3rd Rosenbach Justin Time

Res Alsphuzazz Precious Portly

VHC Akura Hugo The Brave

CLASS 5: NOVICE BITCH (10) – Absent (2)

1st Samdice Written In The Stars

2nd Chancemajor Rumor At Noteablu

3rd Dainoak Spero Aeternam

Res Lara Von Lion’s Cottage (ATC AP00879ESP)

VHC Murrayvayle Miss Marnie Into Akura

CLASS 21: NOVICE DOG (9) – Absent (3)

1st Dainmajik The Sorcerer

2nd Alsphuzazz Precious Portly

3rd Sharadanes Tempest Pride For Adoreadane

Res Vanmore Building Bridges

VHC Rayjen Texas Holdem

CLASS 6: YEARLING BITCH (11) – Absent (3)

1st Vanmore Simply The Best Fo Janriche

2nd Kantalar Sweet Heart JW

3rd Tenaya Comanche Dream Soul

Res Dornoir Wode

VHC Riverdragons Free Tickets

CLASS 22: YEARLING DOG (14) – Absent (6)

1st Tenaya Comanche War Lord

2nd Danesvic Phoenix Comet

3rd Kemanilo Total Magic

Res Danemoor Perkin

VHC Rodzdane Out Of Control

CLASS 7: POST GRADUATE BITCH (16) – Absent (1)

1st Saalan Show And Go

2nd Ladymere Sister Of Soul

3rd Preveli Onassis

Res Tawnybrae Three Times A Lady

VHC Riverdragon Free Tickets

CLASS 23: POST GRADUATE DOG (9) – Absent (3)

1st Jaydania Anton Du Beke

2nd Ravendane Equinox At Elleyenda

3rd Midnight Magpie For Riverdragon

Res Baron Of Skye Via Leamap JW

VHC Fendane The Ring Master Via Rogzdane

CLASS 8: LIMIT BITCH (6) – Absent (2)

1st Garsak Jodie Of Jaydania

2nd Preveli Selena

3rd Zefather Cleopatras Secret JW

Res Elvistar Devil In Disguise At Rycerdanes

CLASS 24: LIMIT DOG (10) – Absent (2)

1st Jaydania Dean Martin

2nd Bourntwyn Faithful And True

3rd Darrington Domino By Danelder

Res Teesedane Truly Theodoric By Emaneaz JW ShCM

VHC Mydane Maple

CLASS 9: OPEN BITCH (9) – Absent (2)

1st Ch. Ravendane Hollywood

2nd Bourntwyn In My Dreams

3rd Leamap Blossom Hill JW

Res Ch. Mohos Mo Chara At Kazabbie

VHC Carbarline Lady Madonna

CLASS 25: OPEN DOG (11) – Absent (3)

1st Ch. Garsak Sir Fernando

2nd IR.Ch Highesteem Perfect Guy V Xandero (Imp Nor)

3rd Ch. Jaydania Fred Astaire JW

Res Ch. Lomondane Its Nae Bother JW ShCM

VHC Ned.Ch. Elderberrys Now’s Perfect For Dainoak JW (Imp DEU)

CLASS 10: BEGINNERS BITCH (1)

1st Norrex Nikita

CLASS 26 : BEGINNERS DOG (2) – Absent (1)

1st Akura Hugo The Brave

CLASS 11: SPECIAL OPEN FAWN BITCH (7) – Absent (1)

1st Ch. Carbarline Penny Lane JW

2nd Samdice Making Dreams

3rd Onyx-f Del Piccolo Jigo (ATC AP00565NLD)

Res Zefather Cleopatras Secret JW

VHC CH. Sunlind Summer Lovin’

CLASS 27: SPECIAL OPEN FAWN DOG (3) – Absent (1)

1st Stegill Heavy Hogwater

2nd Tawnybrae Tri Ma Best For Dinahtron

CLASS 12: SPECIAL OPEN BRINDLE BITCH (0)

CLASS 28: SPECIAL OPEN BRINDLE DOG (9) – Absent (4)

1st Droolakiss Ezze Tiger

2nd Leyshen Portia’s Happy Lad At Pseudemore

3rd Ballyfrawley November Rain

Res Jaydania Eric Hall Into Akura

VHC Dainmajik The Enchanter For Soupury

CLASS 13: SPECIAL OPEN BLACK BITCH (8) – Absent (4)

1st Leamap Black Velvet With Sarawen JW

2nd Dornoir Wode

3rd Danemoor Black Swan

Res Riverdragon Free Tickets

CLASS 29: SPECIAL OPEN BLACK DOG (7)

1st Ch. Internos Challenger JW ShCM

2nd Danemoor Black Prince

3rd Rogzdane Out Of Control

Res Riverdragon Got The Tickets JW

VHC Alsphuzazz Precious Portly

CLASS 14: SPECIAL OPEN BLUE BITCH (3) – Absent (3)

1st Chancemajor Rumor At Noteablu

2nd Leamap Blue Nun

3rd Zafiro Rembrandt

CLASS 30: SPECIAL OPEN BLUE DOG (8) – Absent (2)

1st Internos Emperor From Vanderzar

2nd Internos Bojangles

3rd Jildadanes Blue Lad

Res Baron Of Skye Via Leamap JW

VHC Mydane Maple

CLASS 15: SPECIAL OPEN HARLEQUIN BITCH (8)

1st Jacqukir Beau

2nd Alsphuzazz Tartan Treasure

3rd Dainoak In Vino Veritas JW

Res Tamzdane Jamaican Me Crazy JW

VHC Dornoir Qadesh

CLASS 31: SPECIAL OPEN HARLEQUIN DOG (8) – Absent (5)

1st Stagbatch Soulmate For Life JW

2nd Onabonn O’Shea

3rd Internos Arizona ShCM

CLASS 16: SPECIAL OPEN MANTLE BITCH (1)

1st Elclass Lady Florence For Inkspotts

CLASS 32: SPECIAL OPEN MANTLE DOG (1) – Absent (1)

BITCH CC

Mr, Mrs & Miss Day & Fry’s – VANMORE SIMPLY THE BEST FOR JANRICHE

BITCH Res CC

Messers Gough & Gorman’s – CH. RAVENDANE HOLLYWOOD

BEST PUPPY BITCH

Mr, Mrs & Miss Jacobs – VANMORE I’VE ARRIVED AT KAZABBIE

DOG CC

Mrs & Miss Hurst & Armour’s – CH. GARSAK SIR FERNANDO

DOG Res CC

Mr & Mrs Curran’s _ IR.CH. HIGHESTEEM PERFECT GUY V XANDERO(Imp NOR)

BEST PUPPY DOG

Mr, Mrs & Miss Jacobs – VANMORE NEVER SAY NEVER TO KAZABBIE

JUDGED JOINTLY

CLASS 33: BRACE (1)

1st Mrs D. Walkers Brace

JUDGED JOINTLY

CLASS 34: TEAM (1)

1st Mrs D. Walkers Brace

 

BEST IN SHOW

Mrs & Miss Hurst & Armour – Ch. Garsak Sir Fernando

RESERVE BEST IN SHOW & BEST OPPOSITE SEX

Mr R., Mrs J., Miss M & Miss C. Day & Fry – Vanmore Simply The Best For Janriche

BEST PUPPY IN SHOW

Mr, Mrs & Miss Jacobs – Vanmore I’ve Arrived At Kazabbie

BEST VETERAN

Mrs S Pepper’s – Sarawen Lanson Black Label

 

Special Awards Events

BITCHES

Mrs Beverley GRIERSON

DOGS

Ms Linda COLEMAN

CLASS SAE 1: PUPPY BITCH (9) – Absent (4)

1st Georgieone Angel Delight Of Tenaya

2nd Zefathers Double Secret

3rd Dainoak Spere Aeternum

Res Highesteem Love Affair With Dorneywood (Imp NOR)

VHC Seren Mawr at Riverdragon

CLASS SAE 4: PUPPY DOG (4) – Absent (2)

1st Garsak Sir Noal Of Jaydania

2nd Onabonn O’Shea

CLASS SAE 2: POST GRADUATE BITCH (13) – Absent (5)

1st Saalan Show And Go

2nd Prevali Onassis

3rd Samdice Written In The Stars

Res Tawnybrae Three Times A Lady

VHC Lindeefay Cover Girl

CLASS SAE 5: POST GRADUATE DOG (14)– Absent (6)

1st Internos The Heavyweight

2nd Leyshen Portia’s Happy Lad At Pseudemore

3rd Droolakiss Ezze Tiger

Res Jaydania Anton Du Beke

VHC Samdice Get Ready

CLASS SAE 3: OPEN BITCH (9) – Absent (3)

1st Garsak Jodie Of Jaydania

2nd Bourntwyn In My Dreams

3rd Vanmore Simply The Best For Janriche

Res Ch. Sunlind Summer Lovin’

VHC Prevali Selena

CLASS SAE 6: OPEN DOG (7)– Absent (4)

1st Bourntwyn Faithful And True

2nd Stegill Heavy Hogwater

3rd Ch. Garsak Sir Fernando